Przedszkole dysponuje salą do zajęć z integracji sensorycznej - OTWÓRZ
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Skrócone wędzidełko podjęzykowe

Skrócone wędzidełko podjęzykowe

 

Wędzidełko podjęzykowe to tkanka łącząca język  z dnem jamy ustnej. Widoczne jest podczas unoszenia języka w kierunku podniebienia jako grubsza „niteczka” przytwierdzona do dolnej części języka. Charakteryzuje się dużą elastycznością i o ile jest prawidłowo rozwinięte pozwala na swobodne ruchy języka w obrębie całej jamy ustnej.

Zdarza się, że wędzidełko podjęzykowe jest zbyt krótkie a pierwsze tego symptomy zauważane są często tuż po porodzie, kiedy występują problemy z karmieniem piersią. Język malucha nie jest w stanie unieść i przycisnąć brodawki do wałka dziąsłowego. Ssanie nie jest efektywne, dziecko płacze podczas karmienia i słabiej przybiera na wadze. U starszych dzieci wystąpią natomiast trudności z uniesieniem języka do podniebienia, a przy wysuwaniu na brodę język może przybierać kształt serca.

 

Jakie mogą być konsekwencje

skróconego wędzidełka podjęzykowego?

 

  • trudności związane z karmieniem piersią czy butelką (dziecko nie potrafi ssać efektywnie, męczy się)
  • w późniejszym okresie trudności z prawidłowym przeżuwaniem pokarmu i transportowaniem go w obrębie jamy ustnej
  • trudności z przekształceniem połykania niemowlęcego w połykanie dojrzałe wymagające uniesienia języka do podniebienia
  • język ciągle leżący na dnie jamy ustnej (często pomiędzy zębami), uchylone wargi mogą być przyczyną wad zgryzu, ale również nieprawidłowej postawy całego ciała
  • próchnica – brak właściwego oczyszczania jamy ustnej - „wymiatania” językiem resztek pokarmów
  • wady wymowy, najczęściej seplenienie międzyzębowe
  • trudności z prawidłową artykulacją głosek wymagających uniesienia języka do wałka dziąsłowego: l, r, sz, rz/ż, cz, dż

 

JAK POMÓC?

  • W przypadkach nieznacznego skrócenia wędzidełka można wpłynąć na poprawę ruchomości języka poprzez masaże wędzidełka oraz ćwiczenia czynne.

                             

  • W przypadku kiedy skrócone wędzidełko w znacznym stopniu ogranicza ruchy języka i uniemożliwia jego pionizację niezbędny jest zabieg frenotomii – podcięcia wędzidełka podjęzykowego w znieczuleniu miejscowym.

 

Najlepiej kiedy skrócone wędzidełko zostanie rozpoznane jeszcze u noworodka. U kilkudniowego malucha zabieg trwa chwilę i jest praktycznie bezbolesny. Dziecko niemal od razu przystawione jest do piersi mamy, a jego język zaczyna pracować prawidłowo.

U starszych dzieci oceny budowy wędzidełka podjęzykowego dokonuje logopeda w porozumieniu z laryngologiem, ortodontą lub chirurgiem. W tym przypadku sam zabieg nie usprawni języka, dlatego w ciągu 3 dni od zabiegu należy rozpocząć masaże i ćwiczenia usprawniające język.    

Opracowała: Natalia Sieniuć - logopeda

 

Data dodania: 2020-05-14 10:06:26
Data edycji: 2020-05-14 10:06:41
Ilość wyświetleń: 659
Bądź z nami
aktualności i informacje