03-005 Warszawa
ul. Wałuszewska 48
Wędzidełko podjęzykowe to tkanka łącząca język z dnem jamy ustnej. Widoczne jest podczas unoszenia języka w kierunku podniebienia jako grubsza „niteczka” przytwierdzona do dolnej części języka. Charakteryzuje się dużą elastycznością i o ile jest prawidłowo rozwinięte pozwala na swobodne ruchy języka w obrębie całej jamy ustnej.
Zdarza się, że wędzidełko podjęzykowe jest zbyt krótkie a pierwsze tego symptomy zauważane są często tuż po porodzie, kiedy występują problemy z karmieniem piersią. Język malucha nie jest w stanie unieść i przycisnąć brodawki do wałka dziąsłowego. Ssanie nie jest efektywne, dziecko płacze podczas karmienia i słabiej przybiera na wadze. U starszych dzieci wystąpią natomiast trudności z uniesieniem języka do podniebienia, a przy wysuwaniu na brodę język może przybierać kształt serca.
Jakie mogą być konsekwencje
skróconego wędzidełka podjęzykowego?
JAK POMÓC?
Najlepiej kiedy skrócone wędzidełko zostanie rozpoznane jeszcze u noworodka. U kilkudniowego malucha zabieg trwa chwilę i jest praktycznie bezbolesny. Dziecko niemal od razu przystawione jest do piersi mamy, a jego język zaczyna pracować prawidłowo.
U starszych dzieci oceny budowy wędzidełka podjęzykowego dokonuje logopeda w porozumieniu z laryngologiem, ortodontą lub chirurgiem. W tym przypadku sam zabieg nie usprawni języka, dlatego w ciągu 3 dni od zabiegu należy rozpocząć masaże i ćwiczenia usprawniające język.
Opracowała: Natalia Sieniuć - logopeda
Szczęście dziecka polega na tym, że jest kochane.
św. Jan Bosko
03-005 Warszawa
ul. Wałuszewska 48