03-005 Warszawa
ul. Wałuszewska 48
Pełną parą - ćwiczenia oddechowe
Oddychanie jest czymś tak naturalnym i oczywistym, że rzadko zastanawiamy się nad jego znaczeniem. A tymczasem wpływa ono na całościowy rozwój i funkcjonowanie naszego organizmu. Również mówienie jest nierozłącznie związane z oddychaniem – to dzięki wydychanemu strumieniowi powietrza możliwe jest tworzenie głosu.
Inny jest sposób oddychania kiedy milczymy, inny kiedy mówimy. W czasie spoczynku (kiedy nie mówimy oraz podczas snu) oddychamy przez nos, a wdech jest prawie równy wydechowi. Wargi pozostają zamknięte dzięki aktywności mięśnia okrężnego ust, język jest spionizowany i przylega do podniebienia twardego. Przepływające przez nos powietrze jest odpowiednio filtrowane z zanieczyszczeń oraz ogrzewane zanim trafi do naszych płuc.
Podczas mówienia lub śpiewania wdech jest szybki i głęboki, natomiast wydech długi i równomierny, dostosowany do długości wypowiadanej przez nas frazy, zdania. Powietrze wdychane jest głównie ustami, a wydychane ustami lub nosem, w zależności od tego jakie wypowiadamy dźwięki. Mówienie i śpiewanie to jedyne „usprawiedliwienie” do oddychania torem ustnym.
Nieprawidłowy sposób oddychania może prowadzić do szeregu negatywnych skutków w organizmie dziecka:
Wiedząc jak ważny jest oddech dla jakości naszej mowy ćwiczenia oddechowe powinny stanowić nieodzowny element zajęć gabinetowych oraz tych prowadzonych w domu pod czujnym okiem rodzica. Regularne ćwiczenia pomogą ukształtować prawidłowy tor oddechowy, wzmocnić mięśnie biorące udział w oddychaniu, w tym również przeponę, pogłębić oddech, wydłużyć fazę wydechową oraz dostosować ją do czasu trwania wypowiedzi.
Ćwiczenia oddechowe wykonujemy codziennie pamiętając o 3 ważnych zasadach:
Przykłady ćwiczeń oddechowych:
Pamiętamy! wdech – nosem, wydech - ustami
Jedna wrona bez ogona, druga wrona bez ogona itd…
Siedzi chłop przy stole liczy oka w rosole: jedno oko, drugie oko itd…
Zapraszam także do wykorzystania pomocy „Odlotowe zabawy oddechowe” (plik do wydrukowania gotowych pomocy w załączeniu).
Opracowała: Natalia Sieniuć - logopeda
Szczęście dziecka polega na tym, że jest kochane.
św. Jan Bosko
03-005 Warszawa
ul. Wałuszewska 48