Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Mycie rąk

Mycie rąk

Jak wprowadzić nawyk mycia rąk u dziecka.


            Drogi Rodzicu. Nie wiemy kiedy dzieci wrócą do przedszkola, ale warto się do tego momentu przygotować tak, aby zminimalizować niebezpieczeństwa związane z pobytem dzieci wśród rówieśników. Wykorzystajmy czas pobytu w domu na wypracowanie nawyku prawidłowego mycia rąk. Dzieci uczą się jak to robić, ale to nie znaczy, że ta wiedza jest wykorzystywana. Znają piosenki i wierszyki o myciu rączek, wykonują polecenia nauczyciela: podwiń rękawki, odkręć wodę, … itd. W domu rodzice i dziadkowie często wspomagają przy myciu rąk, lub całkowicie wyręczają dzieci. Starajmy się to zmienić. Bądźmy cierpliwi w oczekiwaniu, aż dziecko skończy samo myć ręce, i nie pozwalajmy na zbędną zabawę przy tej czynności. Dzieci patrzą na lecącą z kranu wodę, bawią się mydłem, produkują pianę. Niektóre szybko wkładają ręce pod wodę i natychmiast wyciągają. Zabawa to nic złego, nauka przez zabawę jest super, ale mycie rąk musimy dzisiaj wszyscy traktować bardzo poważnie i takiej postawy uczmy dzieci.


Co możemy zrobić:


• Przypominajmy w jakich sytuacjach myjemy ręce i dlaczego to jest ważne:

- Gdy widać, że są brudne

- Po wizycie w toalecie

- Po zabawie zabawkami

- Przed posiłkiem

- Po powrocie do domu

- Po wytarciu nosa

- Po zabawie ze zwierzętami.

• Pozwalajmy dziecku na zabawę wodą i mydłem tylko w czasie do tego wyznaczonym, np. podczas kąpieli. Mycie rąk przed posiłkiem, czy też po pobycie poza domem powinno przebiegać według ustalonego schematu.

• Stwórzmy prostą instrukcję mycia rąk. Warto zawiesić w łazience instrukcję rysunkową dla malucha (liczne instrukcje do pobrania w internecie) • Zapraszaj dziecko do wspólnego mycia rąk, tak żeby mogło obserwować tą czynność.

• Przygotuj minutnik i nastawiaj czas, po którym dziecko kończy myć ręce, lub naucz odpowiednio długo trwającej piosenki, którą należy śpiewać podczas tych czynności.

• Wykorzystaj literaturę dziecięcą i bajki na temat higieny np. podaną na stronie 

https://zakreconamama.pl/2123/mycie-rak-dla-dzieci-instrukcje-piosenki-ietykiety-do-pobrania/ 


• Towarzysz dziecku przez minimum 2 tygodnie przy każdym myciu rąk, pilnując prawidłowości wszystkich czynności. Spokojnie i cierpliwie koryguj błędy.

• Okazuj entuzjazm kiedy widzisz postępy. Nagradzaj i chwal dziecko za prawidłowo umyte rączki. Ustalcie wspólnie jak będziecie świętować, kiedy dziecko opanuje tą czynność i nie będzie potrzebowało podpowiedzi. Zróbcie święto czyściocha, stwórzcie medal dla czyściocha, koronę króla czystości itp., kiedy już opanuje tą umiejętność. Opowiedzcie o sukcesie dziecka babciom i dziadkom, tak żeby słyszało.


Opracowała Aldona Olszewska - Psycholog

Data dodania: 2020-04-15 12:17:18
Data edycji: 2020-04-15 12:17:37
Ilość wyświetleń: 2985
Szczęście dziecka polega na tym, że jest kochane.

św. Jan Bosko

 

Bądź z nami
aktualności i informacje