PROWADZIMY W PRZEDSZKOLU ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE Z INTEGRACJI SENSORYCZNEJ - OTWÓRZ
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Mycie rąk

Mycie rąk

Jak wprowadzić nawyk mycia rąk u dziecka.


            Drogi Rodzicu. Nie wiemy kiedy dzieci wrócą do przedszkola, ale warto się do tego momentu przygotować tak, aby zminimalizować niebezpieczeństwa związane z pobytem dzieci wśród rówieśników. Wykorzystajmy czas pobytu w domu na wypracowanie nawyku prawidłowego mycia rąk. Dzieci uczą się jak to robić, ale to nie znaczy, że ta wiedza jest wykorzystywana. Znają piosenki i wierszyki o myciu rączek, wykonują polecenia nauczyciela: podwiń rękawki, odkręć wodę, … itd. W domu rodzice i dziadkowie często wspomagają przy myciu rąk, lub całkowicie wyręczają dzieci. Starajmy się to zmienić. Bądźmy cierpliwi w oczekiwaniu, aż dziecko skończy samo myć ręce, i nie pozwalajmy na zbędną zabawę przy tej czynności. Dzieci patrzą na lecącą z kranu wodę, bawią się mydłem, produkują pianę. Niektóre szybko wkładają ręce pod wodę i natychmiast wyciągają. Zabawa to nic złego, nauka przez zabawę jest super, ale mycie rąk musimy dzisiaj wszyscy traktować bardzo poważnie i takiej postawy uczmy dzieci.


Co możemy zrobić:


• Przypominajmy w jakich sytuacjach myjemy ręce i dlaczego to jest ważne:

- Gdy widać, że są brudne

- Po wizycie w toalecie

- Po zabawie zabawkami

- Przed posiłkiem

- Po powrocie do domu

- Po wytarciu nosa

- Po zabawie ze zwierzętami.

• Pozwalajmy dziecku na zabawę wodą i mydłem tylko w czasie do tego wyznaczonym, np. podczas kąpieli. Mycie rąk przed posiłkiem, czy też po pobycie poza domem powinno przebiegać według ustalonego schematu.

• Stwórzmy prostą instrukcję mycia rąk. Warto zawiesić w łazience instrukcję rysunkową dla malucha (liczne instrukcje do pobrania w internecie) • Zapraszaj dziecko do wspólnego mycia rąk, tak żeby mogło obserwować tą czynność.

• Przygotuj minutnik i nastawiaj czas, po którym dziecko kończy myć ręce, lub naucz odpowiednio długo trwającej piosenki, którą należy śpiewać podczas tych czynności.

• Wykorzystaj literaturę dziecięcą i bajki na temat higieny np. podaną na stronie 

https://zakreconamama.pl/2123/mycie-rak-dla-dzieci-instrukcje-piosenki-ietykiety-do-pobrania/ 


• Towarzysz dziecku przez minimum 2 tygodnie przy każdym myciu rąk, pilnując prawidłowości wszystkich czynności. Spokojnie i cierpliwie koryguj błędy.

• Okazuj entuzjazm kiedy widzisz postępy. Nagradzaj i chwal dziecko za prawidłowo umyte rączki. Ustalcie wspólnie jak będziecie świętować, kiedy dziecko opanuje tą czynność i nie będzie potrzebowało podpowiedzi. Zróbcie święto czyściocha, stwórzcie medal dla czyściocha, koronę króla czystości itp., kiedy już opanuje tą umiejętność. Opowiedzcie o sukcesie dziecka babciom i dziadkom, tak żeby słyszało.


Opracowała Aldona Olszewska - Psycholog

Data dodania: 2020-04-15 12:17:18
Data edycji: 2020-04-15 12:17:37
Ilość wyświetleń: 3220
Szczęście dziecka polega na tym, że jest kochane.

św. Jan Bosko

 

Bądź z nami
aktualności i informacje