03-005 Warszawa
ul. Wałuszewska 48
„ Trzeba być dobrej myśli …bo po co być złej” (S.Lem)
Jak specjalista psycholog pomaga w pracy w przedszkolu ? Czym się zajmuje ?
Psycholog ma przede wszystkim za zadanie obserwować dzieci w przedszkolu.
To bardzo ważny moment w życiu przedszkolaka, gdyż poznaje nie tylko strukturę przedszkola, ale i kadrę w przedszkolu. Pomoc i wsparcie psychologia jest też istotne
w procesie adaptacji dziecka do nowego miejsca, nowego środowiska, czy też pomoc
w rozwiązywaniu bieżących spraw związanych z zachowaniem dzieci w grupach oddziału przedszkolnego.
W przedszkolu obowiązują trochę inne zasady, niż w domu. Każdy przedszkolak domaga się, aby uwaga dorosłego skupiona była wyłącznie na niego J Co nie jest takie proste i nie jest oczywiste, gdyż nauczyciele mają w grupach większą ilość dzieci.
W czasach, gdy w domu jest przeważnie jedno lub dwoje dzieci – trudno jest przedszkolakowi zrozumieć, że trzeba się dzielić zabawkami, kredkami, czy miejscem przy stole.
Na wszystkie nowe sytuacje związane z nowym miejscem nakłada się również etap rozłąki z rodzicem.
Psycholog pomaga w przezwyciężeniu tych trudności zarówno pod kątem dzieci jak
i dla rodziców. Dla rodziców często jest to bardzo trudne, gdy po raz pierwszy oddają dziecko do przedszkola.
Psycholog oceni, które dzieci w grupie są bardziej odważne, sprytne i przebojowe,
a które nieśmiałe, wycofane czy prezentują zachowania agresywne czy też wymagają pomocy specjalistycznej.
Psycholog potrafi ocenić z pozycji obserwatora zaburzenia rozwojowe, problemy zdrowotne dziecka, których rodzice mogą nie zauważyć – szczególnie jeśli to pierwsze dziecko.
Jak psycholog może pomóc rodzicom ?
Psycholog pomoże nie tylko, gdy rodzic potrzebuje porady we wskazówkach związanych ze sposobem postępowania dziecka w domu czy w przedszkolu. Pomoże opanować emocje, doradzić czy wesprzeć w sytuacji kryzysowej, trudnej. Można też zwrócić się o pomoc w sferze osobistej związanej z różnego rodzaju problemami, które są dla rodzica akurat bardzo ważne i cenne.
Psycholog jest do dyspozycji rodziców w trakcie dyżurów – służy informację, pomocą, doradza. Świadomość, że rodzice mogą skorzystać z porady kogoś, kto zna ich dziecko i ma wiedzę psychologiczną, daje oparcie i poczucie większego bezpieczeństwa.
W trakcie dyżurów rodzice mogą zasięgnąć porady w sytuacjach, gdy ich dziecko zaczyna się nietypowo zachowywać w domu.
W porozumieniu z Siostrą Dyrektor – psycholog może poprowadzić pogadankę, wykład czy warsztaty dla rodziców na interesujące tematy i ważne w procesie rozwoju
i wychowania dziecka.
Rodzic może również poprosić o spotkanie i rozmowę z psychologiem, kiedy zauważa zachowania dziecka, których ani psycholog, ani wychowawca nie są w stanie zaobserwować. Kiedy dziecko, które w przedszkolu zachowuje się normalnie, po wyjściu do domu staje się płaczliwe, agresywne lub przejawia inne niepokojące zachowania, warto o nich porozmawiać z psychologiem. Przyczyny takiej sytuacji mogą być bardzo różne – od stresu związanego z chodzeniem do przedszkola i nieśmiałości, poprzez wady wzroku, słuchu, pasożyty i wiele innych. Psycholog ukierunkuje na konsultację z wybranym lekarzem specjalistą lub zasugeruje skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą.
Rodzicu, zgłoś się do psychologa w przedszkolu, gdy:
Zawsze warto jest rozmawiać :)
Zapraszam serdecznie,
mgr Marcin Maćkowiak
psycholog, / pedagog specjalny/ psychotraumatolog
tel. 60 454 95 56
e-mail: psycholog.waluszewska48@gmail.com
„Traumą nie jest to, że twoi rodzice się kłócili i rozwiedli, że twój ojciec był w więzieniu, że patrzyłeś na nałogi najbliższych, że byłeś zaniedbywany. To nie jest trauma. To są wydarzenia, które wywołały traumę. Czym jest trauma? Nie jest tym, co się tobie przydarza; jest tym, co się w tobie wydarza w wyniku tego, co się stało. Trauma jest wydarzeniem wewnętrznym. Samo słowo pochodzi od greckiego słowa »ranienie«. Tak więc trauma jest raną”
Szczęście dziecka polega na tym, że jest kochane.
św. Jan Bosko
03-005 Warszawa
ul. Wałuszewska 48