Jak mądrze wesprzeć dziecko w procesie adaptacji w przedszkolu. - Przedszkole Sióstr Rodziny Maryi
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Jak mądrze wesprzeć dziecko w procesie adaptacji w przedszkolu.

Jak mądrze wesprzeć dziecko w procesie adaptacji w przedszkolu.

Rozmowy o przedszkolu.

 

PoczÄ…tek mÄ…drej adaptacji zaczyna siÄ™ jeszcze przed pierwszÄ… wizytÄ… w przedszkolu. Wszystko co rodzice w domu mówiÄ… o przedszkolu wpÅ‚ywa na obraz jaki dziecko tworzy w swoim umyÅ›le. RozmawiajÄ…c pozytywnie o przedszkolu, budujemy w dziecku przyszÅ‚e poczucie bezpieczeÅ„stwa. Rozmowy to nie wszystko, rodzic musi też radzić sobie ze swoimi emocjami. Musimy odczuwać zaufanie do miejsca, które wybraliÅ›my dla naszego dziecka. Jeżeli rodzic odczuwa silny lÄ™k, dziecko również bÄ™dzie go odczuwaÅ‚o. Jako rodzice powinniÅ›my być w peÅ‚ni gotowi do tego etapu życia dziecka. Dziecko powinno sÅ‚yszeć zatem spokojne i pozytywne opinie o przedszkolu. Jeżeli mamy uwagi do dyrekcji czy wychowawców, przekażmy je bez obecnoÅ›ci dziecka. Dziecko powinno też wiedzieć jak wyglÄ…da życie przedszkolne. Pomocna może być tutaj literatura dzieciÄ™ca. Tematyka rozpoczynania przedszkola dostÄ™pna jest w każdej ksiÄ™garni.

 

Ważne jest, aby dziecko przed rozpoczÄ™ciem przedszkola nabyÅ‚o umiejÄ™tność pozostawania pod opiekÄ… innych osób niż rodzice (babcia, dziadek, ciocia, przyjaciele). Adaptacja dziecka, które nie ma takich doÅ›wiadczeÅ„ bywa znacznie trudniejsza i dÅ‚uższa.

 

WyjÅ›cie z domu i pozostawienie dziecka w  przedszkolu.

 

Ważne jest, żeby przygotować rytuaÅ‚ jaki bÄ™dzie towarzyszyÅ‚ rodzinie rano przed przekazaniem dziecka pod opiekÄ™ przedszkola. Warto zastanowić siÄ™ co dziecku pomoże. Może to być kilka minut zabawy przed wyjÅ›ciem z domu albo w samochodzie, ulubiony wierszyk, piosenka. W zwykÅ‚ych czasach, przed koronawirusem zalecano wybór zabawki  (pluszaka „Pomagacza”), która uspokajaÅ‚aby dziecko w trudnych momentach. PrzekazujÄ…c jÄ… dziecku należaÅ‚o je poinformować, że czasami dzieci w przedszkolu, tak jak i w domu, bywajÄ… smutne i tÄ™skniÄ… -  wtedy przytulenie „Pomagacza” pomoże. Niestety dzisiaj przedszkole musi ograniczyć wnoszenie przedmiotów z zewnÄ…trz. W zależnoÅ›ci od procedur i ustaleÅ„ z dyrekcja i wychowawcÄ… możemy wybrać jakiÅ› przedmiot, który jest Å‚atwy do zdezynfekowania i przechowania w ubraniu, np. piÅ‚eczka zawieszona w woreczku na szyi czy też zamkniÄ™ta w kieszonce na zamek czy guzik. Kiedy dziecko odczuje potrzebÄ™, może jÄ… potrzymać i wspomóc siÄ™ w uspokojeniu. Wystarczy nadać piÅ‚eczce emocjonalne znaczenie: „To jest piÅ‚eczka, która bÄ™dzie ci przypominać, że mamusia siÄ™ do ciebie uÅ›miecha, przytula i przyjdzie po ciebie tak jak ustaliliÅ›my”. Warto zorganizować w domu miÅ‚Ä…, wspólnÄ… zabawÄ™ piÅ‚eczkÄ…, nazwać jÄ… wspólnie i nauczyć dziecko, że lepiej  jej nie wyciÄ…gać z kieszonki, trzymać przez bluzeczkÄ™ czy spodenki, jest to bowiem zdrowsze w dzisiejszych czasach i pozwoli uniknąć zgubienia. Dzieci czÄ™sto gubiÄ… maÅ‚e przedmioty w przedszkolu podczas zabawy. JednoczeÅ›nie trzeba pamiÄ™tać, że przedmiot taki nie może krÄ™pować dziecku ruchów (miÄ™kki materiaÅ‚) i musi być bezpieczny w każdych okolicznoÅ›ciach. Twardy przedmiot w kieszonce przy upadku może zadać dziecku ból. Wybrany przedmiot zależy oczywiÅ›cie od kreatywnoÅ›ci rodziców, ale zawsze warto skonsultować siÄ™ z wychowawcÄ…, który ma wiele doÅ›wiadczeÅ„ w zakresie użytecznoÅ›ci czy bezpieczeÅ„stwa danego pomysÅ‚u.

Przed wejÅ›ciem dziecka do przedszkola czy sali (w zależnoÅ›ci od procedur) żegnamy siÄ™ czule, ale szybko. Najczęściej w pierwszych tygodniach/miesiÄ…cach dzieci pÅ‚aczÄ…, ale to nie może być powód do przedÅ‚użania pożegnania. PÅ‚acz dla dziecka to sposób na stres i rozstanie. PrzedÅ‚użanie powoduje dodatkowe negatywne emocje. ReagujÄ…c na pÅ‚acz dziecka w przedszkolu lÄ™kiem, zmartwionÄ… minÄ…, widocznym zwÄ…tpieniem, rodzic utwierdza dziecko w przekonaniu, że pozostawia je w miejscu niebezpiecznym, co przecież nie jest prawdÄ…. Za kilka tygodni dzieci bÄ™dÄ… już wiedziaÅ‚y, ale w tych trudnych dniach muszÄ… to widzieć w oczach rodziców. Odchodzimy z przedszkola ze spokojnÄ… minÄ…, pomimo silnych emocji jakie przeżywajÄ… rodzice zostawiajÄ…c dziecko w przedszkolu. Taka postawa jest najważniejszym wsparciem dla dziecka i wychowawcy, który ma wiÄ™cej rozpaczajÄ…cych maluchów pod opiekÄ….

Unikamy powrotów na salÄ™, nie staramy siÄ™ zaglÄ…dać przez uchylone drzwi czy okna. Kiedy dziecko dostrzeże rodziców, jest mu jeszcze trudniej.

Powyższe zasady powinni poznać wszystkie osoby z rodziny, które bÄ™dÄ… odprowadzać dziecko.

 

Odbiór dziecka z przedszkola.

 

Dziecko powinno dostać informacjÄ™, kiedy rodzice go odbiorÄ…. OczywiÅ›cie maluch nie zna zegara i upÅ‚yw czasu odbiera zupeÅ‚nie inaczej niż doroÅ›li, dlatego przekazujemy mu informacjÄ™ o wydarzeniu z dnia przedszkolnego, po którym pojawimy siÄ™ po dziecko. Np. przyjdÄ™ po ciebie po obiedzie. Warto dziecku opisać co bÄ™dzie dziaÅ‚o siÄ™ przed obiadem: najpierw  zjesz Å›niadanie, potem bÄ™dziesz siÄ™ bawiÅ‚, zjesz drugie Å›niadanie, wyjdziesz na plac zabaw z dziećmi itd. Warto dopytać wychowawcÄ™ jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚ dzieÅ„ w przedszkolu i opisowo zadeklarować dziecku, kiedy siÄ™ pojawimy.  Rodzic MUSI dotrzymać sÅ‚owa! JeÅ›li dziecko straci zaufanie, już zawsze z obawÄ… bÄ™dzie oczekiwaÅ‚o odbioru. JeÅ›li wydarzy siÄ™ coÅ› nieprzewidzianego, należy telefonicznie poinformować wychowawcÄ™, tak aby mógÅ‚ uspokoić oczekujÄ…ce dziecko. Przez pierwsze dwa tygodnie pobytu dziecka w przedszkolu odbiory powinny być wczeÅ›niejsze. 2 do 4 godzin dziennie w przedszkolu w tym okresie bÄ™dzie wystarczajÄ…ce. Kiedy dziecko oswoi siÄ™ z miejscem i nowÄ… sytuacjÄ…, można stopniowo wydÅ‚użać czas pobytu. Dzieci, które sÄ… wrażliwsze, bÄ™dÄ… potrzebowaÅ‚y dÅ‚uższej adaptacji. ZdarzajÄ… siÄ™ sytuacje kiedy dziecko na poczÄ…tku zostaje w przedszkolu tylko przez godzinÄ™. Wychowawcy na bazie swojego doÅ›wiadczenia na bieżąco informujÄ… rodziców, jak dziecko reaguje na przedszkole i jaki czas pobytu bÄ™dzie dla niego najlepszy.

 

Jak pomóc przedszkolakowi zdobyć poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci.

 

Warto informować wychowawców o zachowaniu dziecka w domu, o jego trudnoÅ›ciach i mocnych stronach. Pomoże to w procesie adaptacji.

Ważne, aby rodzice dziecka przedszkolnego nie wyrÄ™czali go w samoobsÅ‚udze. Skoro dziecko jest już przedszkolakiem, musi doskonalić siÄ™ w samodzielnoÅ›ci. Samodzielne jedzenie, ubieranie, mycie rÄ…czek jest dla dziecka drogÄ… do zdobycia wiary w siebie. Nie odbierajmy mu tego karmiÄ…c butlÄ… i wyrÄ™czajÄ…c w sprzÄ…taniu zabawek. Czasami rodzice robiÄ… to z braku czasu, ale czas i cierpliwość to najlepsze dary na dalsze życie naszych dzieci. Ważne sÄ… też postawione dziecku granice. Dziecko nie może decydować o tym czy pójdzie do przedszkola, czy też nie. WiÄ™kszość dzieci w okresie adaptacji, zapytanych o to, wybierze pozostanie w domu i uzna, że może decydować, ewentualnie bÄ™dzie przeżywaÅ‚o ogromny stres zwiÄ…zany z koniecznoÅ›ciÄ… podjÄ™cia decyzji. PamiÄ™tajmy, że nie rodzimy siÄ™ z umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… podejmowania dobrych decyzji, uczymy siÄ™ tego przez dÅ‚ugie lata i doÅ›wiadczenie życiowe też nie gwarantuje nam braku silnych i trudnych emocji zwiÄ…zanych z ważnymi decyzjami. Nie narażajmy na to dziecka. Dziecko czuje czego oczekuje rodzić i nie chce go zawieść, a jednoczeÅ›nie pragnie pozostać w domu. Taka ambiwalencja jest trudna dla dużej części dorosÅ‚ych, a co dopiero dla trzylatka.

Powyższe informację i porady dotyczą okresu przed i w trakcie adaptacji w przedszkolu. Nie ma jednej reguły co do czasu trwania i przebiegu adaptacji. Każde dziecko jest inne i może inaczej reagować, dlatego ważna jest szczera komunikacja z wychowawcami, czasami pomocna będzie wizyta u przedszkolnego psychologa.

 

W związku z niebezpieczeństwem koronawirusowym, bardzo ważne jest, żeby dzieci nauczyły się w domu prawidłowego mycia rączek. Jest to jak najbardziej umiejętność do opanowania dla trzylatka. Zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat nauki mycia rączek.

 

Opracowała:

Aldona Olszewska - Psycholog

Data dodania: 2020-08-27 10:41:05
Data edycji: 2020-08-27 10:44:08
Ilość wyświetleń: 1282
Bądź z nami
aktualności i informacje